Fästelement

 

Stålkonstruktion Fästelement Tillverkare|GNEE Structural Bolts Leverantör

 

 

GNEE tillverkar strukturella bultenheter enligt ASTM F3125 (A325/A490), EN 14399, GB/T 1228–1231 och ISO 898-1, som täcker M12–M64 i kvaliteterna 4.8–10.9 (12.9 på begäran). Produkterna inkluderar tunga sexkantsbultar, vrid-av (TC) bultar, ankarbultar, ögonbultar och flänsbultar – var och en levererad som en matchad enhet med kvalitet-kompatibel mutter och bricka. Beläggningen är konstruerad för klass: varmförzinkning upp till 8,8, dacromet/mekanisk galvanisering för 10.9+ för att förhindra väteförsprödning.

 

Varje försändelse är dokumenterad, spårbar och inspektionsklar-: testcertifikat (EN 10204 3.1), provbelastning, drag, hårdhet och dimensionsrapporter, parti-spårbar från värmenummer till leverans, med SGS/BV/TUV tredjepartsinspektion tillgänglig. Låg MOQ för provbeställningar, 48-timmarsofferter och flexibel containerkonsolidering för projekt med blandade specifikationer.

 

                                                                                                                                               Steel Structure Fasteners Manufacturer | GNEE Structural Bolts Supplier    Steel Structure Fasteners Manufacturer | GNEE Structural Bolts Supplier

                                                                                                                                                       

Våra stålkonstruktionsfästensprodukter

 

 

 

 

Vad är fästelement för stålkonstruktioner?

 

 

Stålkonstruktionsfästen är bultenheter – matchade bultar, muttrar och brickor – tillverkade enligt strikta mekaniska och dimensionella standarder för säkerhetskritiska- anslutningar i stålbyggnader, broar och transmissionstorn. Två anslutningstyper gäller: lager-typ, där bultar anligger mot anslutna plåtar (sekundär inramning, räfflor) och glidning-kritisk, där för-förspända bultar klämmer samman fogytorna mot omkastnings- eller utmattningsbelastningar (primär balk-till -pelarkopplingar). För-spänning uppnås via vridmoment-kontroll eller vrid-av bultar (F1852).

 

Standarder inkluderar ASTM F3125 (A325/A490/F1852 tunga sexkantsbultar), F1554 (ankarbultar), EN 14399 och GB/T 1228–1231. Betygen sträcker sig från 4,8 till 10,9/12,9. Beläggningen måste matcha kvalitet och miljö: varm-doppförzinkning för upp till 8,8 (korrosionsskydd), dacromet/mekanisk galvanisering för 10.9+ (förebyggande av väteförsprödning).

 

Fasteners

 

Referens för standarder och betyg

 

 

GNEE tillverkar strukturella bultenheter enligt de fyra styrande standarderna nedan. Varje standard styr en specifik regional marknad – kvaliteter är inte utbytbara. Använd denna referens för att matcha din projektspecifikation till rätt standard och klass.

 

Standard Ursprung Kvalitet Min. Draghållfasthet Typisk tillämpning
ASTM F3125 A325 Nordamerika — 120 ksi (827 MPa) Bultade stålförband, byggnadsramar, broar
ASTM F3125 A490 Nordamerika — 150 ksi (1040 MPa) Primära anslutningar med hög-hållfasthet, tunga takstolar
ASTM F3125 F1852 Nordamerika — 120 ksi (827 MPa) Vrid-av bulten för glid-kritiska anslutningar
ASTM F1554 Nordamerika 36 / 55 / 105 60 / 75 / 125 ksi Förankringsbultar för fundamentförankring
EN 14399 HR Europa 8.8 / 10.9 800 / 1040 MPa Europeiska-strukturella bultar
EN 14399 HV Europa 10.9 1040 MPa Sexkants-hylsor för för-förspända fogar
GB/T 1228–1231 Kina 8.8s / 10.9s 800 / 1040 MPa Kinesisk-standard stålkonstruktioner, broar
ISO 898-1 Internationell 4.8–12.9 400–1220 MPa Mekanisk egenskapsbaslinje för alla kvaliteter

 

Fasteners

 

Hur väljer man rätt stålkonstruktionsfästen?

 

 

Att välja ett strukturellt fästelement är ett beslut i tre-steg: huvudstil och körmetod, material, sedan gradering och ytbehandling. Varje steg begränsar urvalet för att matcha din anslutningstyp, belastningskrav och servicemiljö.

 

Huvudstilar och körmetoder

 

Vid strukturell bultning bestämmer huvudstilen klämbelastningsfördelning och installationsverktyg. De sex typerna nedan täcker de flesta konstruktionsstålanslutningar.

 

Huvud stil   Körmetod Strukturell tillämpning
Tung Hex Heavy Hex Hydraulisk momentnyckel eller slagpistol ASTM F3125 A325/A490 primära anslutningar — bred lageryta fördelar klämbelastningen över anslutna lager
Vrid-Av (TC) F1852 Twist-Off (TC) F1852 Elektrisk TC-bultpistol; spline skär av vid målförspänning Slip-kritiska och för-förspända anslutningar – fält-verifierbar installation, ingen vridmomentkalibrering behövs
Ankarbult Anchor Bolt  Skiftnyckel eller mutterdragare; gjuts-in eller borrad-i inställning ASTM F1554 grundförankring — L-böj, J-böj eller huvudkonfigurationer för pelarbasplattor
Socket Cap Socket Cap Insexnyckel (sexnyckel) Mekaniska anslutningar av-kvalitet, infästning av basplattor och sekundära strukturelement; lämplig för applikationer där ett kompakt cylindriskt huvud med insexdrivning föredras framför ett stort externt insexhuvud
Försänkt Countersunk  Phillips eller insexhylsa Arkitektoniska och gångbroar där en jämn yta krävs för estetik eller röjning
Flänsbult Flange Bolt  Skiftnyckel eller hylsa Sekundära strukturella anslutningar — integrerad fläns fördelar lasten utan separat bricka, snabbare installation

 

Materialreferens

 

Strukturella fästmaterial väljs efter hållfasthetsklass och servicemiljö. De fyra materialen nedan täcker konstruktionsstålapplikationer från allmän ram till marina-förband.

 

Material Standardreferens Typiskt betyg Servicemiljö
Kolstål ASTM F3125 A325, ISO 898-1 4.8 / 8.8 Allmänna strukturella anslutningar, inomhus eller belagda för utomhusbruk. Låg kostnad, hög hållfasthet, kräver beläggning
Legerat stål ASTM F3125 A490, ISO 898-1 10.9 Primära anslutningar med hög-hållfasthet, broar, tunga takstolar. Släckt & härdat; kräver dacromet eller mekanisk galvanisering — ingen varm-doppförzinkning (risk för väteförsprödning)
Vitterande stål ASTM F3125 A325 Typ 3 / A490 Typ 3 8,8 / 10,9 ekv. Atmosfärisk korrosionsbeständighet som matchar A588 väderbeständiga stålkonstruktioner - bildar ett skyddande oxidskikt, ingen beläggning behövs
Rostfritt stål 304 ASTM F593, A2-70 A2-70 Utomhus, mat, allmän korrosionsservice. Rekommenderas inte för klorid/marin exponering

 

Grad & Ytbehandling

 

Det sista steget matchar fästelementets kvalitet och beläggning till anslutningens belastningsbehov och miljöexponering. Graden bestämmer draghållfastheten; ytbehandling avgör korrosionsbeständighet och livslängd.

 

Beläggning Lämplig klass Miljö Notera
Svart / Vanligt 4.8–12.9 Inomhus, skyddade strukturer Lägsta kostnad, inget korrosionsskydd
Zinkpläterad- 4.8–8.8 Inomhus eller mild utomhus Tunn beläggning, begränsad korrosionsbeständighet
Varmförzinkning- Upp till 8.8 Utomhus, industri, kustnära Tung beläggning, 50+ års livslängd i de flesta miljöer
Dacromet / Mekanisk galvanisering 10.9–12.9 Utomhus, hög-applikationer Väteförsprödning säker för hög-bultar
Vädertyp 3 8,8 / 10,9 ekv. Atmosfäriska korrosionszoner, A588 stålkonstruktioner Självläkande oxidskikt, ingen beläggning behövs

 

Fasteners

 

Våra stålkonstruktionsfästens exportfodral

 

 

GNEE-konstruktionsbultar har exporterats till projekt i Asien, Mellanöstern, Sydamerika och Afrika – med stöd för hög-stålramar, broanslutningar, kraftöverföringstorn och industrianläggningar. Varje försändelse matchar den exakta standard-, kvalitet- och platsspecifika beläggningen som krävs av lokala koder och projektspecifikationer.

Fasteners

Hög-anslutning av stålram

År: 2025

Land: Filippinerna

Produkter: ASTM F3125 A325 tunga sexkantsbultar (bult + mutter + bricka), varm-doppförzinkade

Antal: 8 000 set

Fasteners

Bridge Stål överbyggnad

År: 2020

Land: Saudiarabien

Produkter: EN 14399 HR Grade 10.9 tunga sexkantsbultar, dacromet-beläggning, för glid-kritiska anslutningar

Antal: 8 500 set

Fasteners

Kraftöverföring Tower

År: 2023

Land: Chile

Produkter: ASTM F3125 A325 strukturella bultar + ASTM F1554 ankarbultar M36 L-böj, mekaniskt galvaniserad

Antal: 6 200 bultmonteringsset + 1 800 ankarbultar

Fasteners

Industriell anläggning Stålkonstruktion

År: 2021

Land: Indonesien

Produkter: ISO 4014 sexkantsbultar Grad 8.8 svart finish + flänsbultar Grad 10.9 för kranbalkanslutningar

Antal: 10 000 set + 2 000 flänsbultar

 
Fasteners

Solar PV monteringsstruktur

År: 2026

Land: Brasilien

Produkter: Sexkantsbultar i rostfritt stål A2-70 för PV-skenklämning + galvaniserade ankarbultar Grade 4.8, M20–M24, headed type

Antal: 6 000 bultsatser i rostfritt stål + 2 500 ankarbultar

 
Fasteners

Gåbro i stål

År: 2022

Land: UAE

Produkter: ASTM F3125 A490 tunga sexkantsbultar, dacrometbeläggning + försänkta bultar med insexhuvud för anslutningar med jämn yta

Antal: 5 800 set + 2 400 försänkta bultar

 

 

Tillverkningsprocess för stålkonstruktioner

 

 

Våra fästelement för stålkonstruktioner tillverkas genom ett komplett-egenproduktionssystem, från råstål till färdig produkt. Den huvudsakliga tillverkningsprocessen inkluderar:

Råvaruval

Råstål kommer från certifierade bruk med materialtestrapporter (MTR). Kol-, mangan- och legeringsinnehåll är verifierat att uppfylla ASTM F3125 och GB/T 3098.1 kemiska sammansättningskrav för strukturella bultkvaliteter.

Smide / Hot Heading

Bulthuvuden bildas av precisionssmidning (tungt sexkanthuvud, sexkantshuvud) eller kallt huvud (mindre storlekar), vilket säkerställer kornflödeskontinuitet och mekanisk styrka i övergångszonen mellan huvudet-till-skaftet.

Träning

Gängor tillverkas genom CNC-gängrullning eller skärning, i överensstämmelse med UNC (Unified National Coarse), UN8 eller metriska ISO-profiler. Trådens noggrannhet verifieras av go/no-go-mätare enligt ASTM F3125.

Värmebehandling

Genom-härdning (härdning och härdning) appliceras på hög-hållfasta bultar (A325, A490, Grade 8.8/10.9) för att uppnå den erforderliga draghållfastheten, sträckgränsen och hårdheten. Ugnstemperatur övervakas och registreras per sats.

Ytbeläggning

Varm-doppförzinkning, förzinkning, svart finish eller väderbeständig stålbeläggning av typ 3 appliceras enligt projektets miljökrav. Galvaniseringstjockleken mäts enligt ASTM A153.

Montering & förpackning

Bultar, muttrar och brickor matchas som bultenheter enligt ASTM F3125. Projekt-baserad förpackning med märkning (kvalitet, storlek, partinummer, värmenummer) för full spårbarhet.

 

Steel Structure Fasteners Manufacturing Process
Tillverkningsprocess för stålkonstruktioner

 

Kvalitetskontroll

 

 

GNEE verifierar kvaliteten i varje produktionsled – inte bara vid slutinspektion. Varje steg har sin egen standard, metod och acceptanskriterier, med testrapporter (EN 10204 3.1) utfärdade per batch.

 

Etapp QC objekt Standard Metod
Råvara Kemisk sammansättning, mekaniska egenskaper ASTM F3125, GB/T 3098.1, EN 10204 3.1 Spektrometer, draghållfasthet per värme
Formning Mått, ytsprickor ISO 4759-1 Första-artikeln + per 200 st, MT
Tråd Stigningsdiameter, gängpassning ISO 965, GB/T 197 Go/no-go-mätare enligt ASTM F3125
Värmebehandling Hårdhet, mikrostruktur, drag- och motståndskraft ASTM F3125, ISO 898-1 HRC per sats, draghållfasthet per ugn, metallografisk
Yta Beläggningstjocklek, väteförsprödning, gängpassning ASTM F1941, A153 Magnetisk mätare, HE-test 10.9+, kör-mätare
Slutlig Bevislast, draghållfasthet, killast, hårdhet, dimensioner ASTM F3125, EN 14399, ISO 898-1 EN 10204 3.1 MTC, prover 2 år, SGS/BV/TUV EN
Förpackning Märkning, fuktskydd, segregation Intern standard VCI + torkmedel, värme-nummeretikett, laddar foton

 

Quality Control
Precisionsmätning
Quality Control
Test av gängmätare
Quality Control
Draghållfasthetstest
Quality Control
Vårt professionella QC-team

 

Varför välja oss?

 

 

 

Fullt utbud och multi-standardförsörjning

Strukturella bultar enligt ASTM F3125 (A325/A490/F1852), EN 14399, GB/T 1228–1231, ISO 898-1 — M12–M64, kvaliteter 4,8–10,9. Kraftiga sexkantsskruvar, vrid-av (TC), ankare, ögla och flänsbultar – en källa för alla standarder för strukturella fästelement, ingen samordning mellan flera leverantörer behövs.

 
 

Precisionstillverkning & vridmomentkonsistens

Kontrollerad värmebehandling och trådrullning säkerställer stabil vridmomentkoefficient (K-värde) och förspänningstillförlitlighet över batcher. TC-bultar ger fält-verifierbar vridning-av splines – inspektörer bekräftar korrekt installation med ett ögonkast.

 
 

Snabb respons & projektsupport

Vi tillhandahåller tvär-standardekvivalens (ASTM ↔ EN ↔ GB), 12-timmarssvar på förfrågningar, 48-timmarsofferter och projektspecifik dokumentation inklusive packlistor, MTR:er och ursprungscertifikat. Tekniskt stöd för val och specifikation av fästelement — från förfrågan till leverans.

 
 

Vid-leverans och lagersupport

Standardstorlekar (A325/A490 M12–M36, grad 8.8/10.9 sexkantsbultar) hålls i rullande materiel för snabb leverans – typisk ledtid 15–25 dagar för standardprodukter, 25–40 dagar för anpassade storlekar. Laddar foton,-realtidsspårning av fartyg och leveransuppdateringar så att ditt projektschema håller sig på rätt spår.

 

 

Vår anpassade tillverkningskapacitet

 

 

Utöver standardkatalogstorlekar kan GNEE tillverka icke-standardfästen enligt dina ritningar, prover eller tekniska krav – med toleranskontroll och inspektionsregister.

 

Our Custom Manufacturing Capability
01.

Stark kapacitet i icke-standardfästen

Speciella huvudtyper:Torx / Insexhylsa / Custom Drive

Anpassade trådar:Fin / Grov / Partiell / Dubbel-slut

Komplexa strukturer:Skulder/spår/kors-Hål/steg

Toleranskontroll:Kritiska dimensioner inspekterade per ritning

Tekniska filformat som stöds: CAD / PDF / STEP

02.

Anpassningsalternativ för stålkonstruktionsfästen

Konfigurera dina fästelement över sex dimensioner. Olika artiklar kan kombineras i en beställning för att effektivisera upphandlingen.

 

Dimensionera Alternativ
Storlek & Längd M6–M64, anpassade längder till ritning
Typ av tråd Fin / Grov / Delvis / Helgängad
Typ av huvud Heavy Hex / Hex / Socket Cap / Försänkt / Fläns
Styrkebetyg 4.8 / 8.8 / 10.9 / 12.9 / A2-70 / A4-80
Ytbehandling Svart/zink-pläterad/varm-doppförzinkad/dacromet/vädertyp 3
Märkning Betyg / Logotyp / Projektidentifiering

Obs: Tillverkad enligt ritningar, prover eller tekniska krav - med toleranskontroll och inspektionsregister.

Our Custom Manufacturing Capability

 

Professionell förpackning och frakt

 

 

Alla stålkonstruktionsfästen är förpackade som matchade enheter (bult + mutter + bricka), märkta för full spårbarhet och levereras med komplett dokumentation för att säkerställa smidig tullklarering och -installation på plats.

 

Förpackning & Frakt

Etapp Förpackningsmetod Skydd
Bultaggregat Bultar, muttrar och brickor är förpackade som matchade set enligt ASTM F3125 – varje enhet innehåller en bult, en mutter och nödvändiga brickor, vilket eliminerar-felmatchning på plats —
Innerförpackning 5-lagers wellpappkartonger (350–500 kg), vävda påsar (25–50 kg) eller små påsar (1–5 kg) – väljs efter produktstorlek och ordervolym Galvaniserade och svarta ytor packade med VCI-påsar och torkmedel för att förhindra vitrost och fuktkorrosion under 30–45 dagars havstransit
Särskilt skydd Gängade ändar, vridna-splines och ankarbultsböjar skyddas med plastkåpor eller träblock för att förhindra transportskador Weather Type 3-ytor packade med rost-hämmande papper för att bevara det skyddande oxidskiktet
Palletering & lastning Kartonger staplade på ISPM-15 värme-behandlade pallar (1 200×1 000 mm eller 1 100×1 100 mm), krympförpackade och fastspända för containeroptimering —

Obs: Varje förpackning är märkt med: produktnamn, standard (ASTM F3125 / F1554 / GB), kvalitet (A325 / A490 / 8.8 / 10.9), storlek (M), kvantitet, partinummer, värmenummer och destinationsprojektnamn.

 

Ledtid

Kategori Standard ledtid Anpassad ledtid
Standardstorlekar (M12–M36, A325/A490/8.8/10.9) 15–25 dagar 25–35 dagar (speciella beläggningar, anpassade förpackningar)
Icke-standardstorlekar (M36–M64) 25–35 dagar 30–45 dagar (anpassad gängning, böjning, huvudstil)

Obs: Ledtiden beräknas från ritningsbekräftelse och insättningskvitto. Rush-produktion är tillgänglig på begäran.

 

Leveransvillkor och dokumentation

Punkt Detalj
Incoterms FOB (Tianjin), CIF, DDP
Leveransmetoder FCL (20'GP / 40'GP / 40'HQ), LCL för små beställningar, flygfrakt för brådskande projekt
Exportera dokumentation Kommersiell faktura, packlista (fördelning på kartong-nivå), konossement (B/L), ursprungscertifikat (CO)
Kvalitetsdokumentation EN 10204 3.1 MTR per batch, beläggningstjockleksrapport, tredje-inspektionscertifikat (SGS / BV / TÜV)
Tullklarering Fullständig exportdokumentation tillhandahålls; tredje-partsinspektion av SGS, BV eller TÜV
Multi-produktkonsolidering Konsolidera med konstruktionsstålelement (balkar, pelare, takstolar, räfflor, stag) för att optimera logistikkostnaderna för fullständig-projektupphandling

Obs! Konsoliderad leverans med konstruktionsstålkomponenter är tillgänglig för att optimera logistikkostnaderna för fullständig-projektupphandling.

 

Structural fasteners packaging process flow
Strukturella fästelement förpackningsprocessflöde

 

FAQ

F: Hur väljer jag rätt styrka?

A: Vanlig betygsreferens: ASTM A325 / GB/T 1228 → Grade 8.8s (draghållfasthet 830 MPa); ASTM A490 / GB/T 1231 → Betyg 10,9s (dragstyrka 1 040 MPa); ASTM F1852 → motsvarar A325, vrid-av typ, enklare installation; ASTM F1554 → ankarbultsspecifik, kvaliteter 36/55/105.

F: Vilka internationella standarder uppfyller dina fästelement?

S: Våra produkter överensstämmer med amerikanska (ASTM F3125/F1852/F1554), europeiska (EN 14399), kinesiska (GB/T 1228-1231) och internationella (ISO 898-1) standarder. Vi kan byta tillämplig standard per projektkrav.

F: Kan du tillhandahålla materialtestrapporter (MTR) och inspektionscertifikat?

S: Varje försändelse inkluderar ett Mill Test Certificate (EN 10204 3.1/3.2) som täcker kemisk sammansättning, mekaniska egenskaper och värmebehandlingsregister. Tredje-inspektion (SGS/BV/TÜV) kan ordnas på begäran.

F: Finns det risk för väteförsprödning för hög-hållfasta bultar?

S: Galvanisering medför risk för väteförsprödning. För klass 10.9 och uppåt rekommenderar vi zinkflingbeläggning eller mekanisk galvanisering istället för galvanisering, med -försprödningsbakning enligt ASTM F1941 (200 grader × 4h+).

F: Kan du tillhandahålla anpassade icke-standardstorlekar?

A: Ja. Utöver standardstorlekar (M12–M36) stöder vi anpassade dimensioner inklusive speciallängder, huvudtyper och gängspecifikationer. MOQ varierar beroende på specifikation, vanligtvis 500–1 000 st.

F: Vilka typer av konstruktionsstålfästen tillverkar du?

S: Vi erbjuder ett komplett strukturellt fästsystem, inklusive: hög-hållfast tung-sexbultar (ASTM A325/A490), vrid-av bultar (ASTM F1852), förankringsbultar (ASTM F1554), muttrar (ASTM A563), samt bultar (ASTM A563), standardbultar och bultar.

F: Hur väljer jag mellan A325 och A490?

S: Allmän riktlinje: A325 (8.8s) passar de flesta standardkonstruktionsanslutningar med bra kostnads-prestanda; A490 (10,9 s) är avsedd för långa-spännvidder, hög-kritiska fogar som brobalkanslutningar och hög-kärnoder. När du är osäker, ange ledbelastningsparametrar så hjälper våra ingenjörer till med valet.

F: Vad är skillnaden mellan vrid-av bultar (F1852) och tunga-sexbultar (A325)?

S: Båda har likvärdiga mekaniska egenskaper (Betyg 8.8s). Skillnaden ligger i installationen: F1852 har en splineände som klipps av vid det specificerade vridmomentet, vilket ger en mer intuitiv kvalitetskontroll; A325 kräver en momentnyckel och högre förarskicklighet. För kritiska projekt som broar och-höghus rekommenderas F1852.

 

Som en av de mest professionella tillverkarna och leverantörerna av fästelement i Kina har vi världsledande-produktionsutrustning och stark tillverkningskapacitet. Var säker på att köpa anpassade fästelement till konkurrenskraftiga priser från vår fabrik. För offert, kontakta oss nu.

Försänkt insexhuvudskruv, fästelement, Högdragbar flänsbult