Purlins & Girts
Vad är stålringar och -gjordar?
Tåg och bågar är de sekundära strukturelementen i stålbyggnader-. På taket löper räfflor för att stödja takpaneler och överföra taklaster till huvudramen, medan lister löper horisontellt i väggarna för att stödja väggpaneler och motstå vindbelastningar. Tillsammans binder de fast byggnadsskalet till den primära stålramen.
Båda är vanligtvis rull-till C-sektion eller Z-sektion av galvaniserat kall-format stål – lätt, dimensionellt exakt, korrosionsbeständig- och snabb att installera. Används i stor utsträckning i pre-byggnader, industriverkstäder, lager, fabriker och kommersiella strukturer. Den här sidan hjälper dig också att välja mellan C och Z, ställa in avstånd och välja rätt galvanisering.

Vårt sortiment av Purlins & Girts
Purlins vs. Girts: Vad är skillnaden?
| Faktor | Purlins (tak) | Girts (Vägg) |
|---|---|---|
| Placera | Tak — stöd takpaneler | Väggar — stödväggpaneler |
| Huvudlaster | Takets egen-vikt, snö och vindhöjning | Sidovindlaster överförs till huvudramen |
| Typiskt avsnitt | C / Z | C / Z / tyngre väggbågar |
| Förbindelse | Klippt/bultat till takbalkar | Bultad till pelare / väggramar |
Är du osäker på vilken som passar din design?Skicka ossdina ritningar och våra ingenjörer gör en 1:1 sektionskontroll – gratis.
Roller av stålband och -knjor
Lastöverföring
Bär direkt död och spänning från tak- eller väggpaneler, såsom vind- och snölaster, och överför dem säkert till den styva huvudramen.
Stabilitetsförbättring
Bilda ett stabilt system med huvudbalkar via kopplingar inklusive hängstag och stag, för att förhindra sidoinstabilitet hos huvudstålramen.
Seismisk stag
Ge rumslig begränsning under jordbävningar eller starka vindar för att absorbera och fördela horisontella yttre krafter.
Fördelarna med stålringar och -gjordar
Hög styrka och lätt vikt
Tillverkad med kallformad tunnväggsteknik med typiska tjocklekar från 1,5 mm till 3,0 mm, mestadels i C- eller Z-profiler. Jämfört med konventionella varmvalsade stålsektioner minskar den egenvikten hos taksystem med 30 %–50 %.
01
Precision och hög effektivitet
Standardiserad fabriksprefabricering uppnår hålpositionstolerans under 1 mm. Bultmontering används på plats, vilket minskar byggcykeln med mer än 40 % jämfört med traditionella betongkonstruktioner.
02
Kostnadseffektiv spannprestanda
Den konventionella ekonomiska spännvidden sträcker sig från 4 m till 6 m. När Z-sektioner appliceras med ett kontinuerligt överlappsledarrangemang, förbättras böjkapaciteten med cirka 30 % jämfört med enkelt stödd enkelspansdesign.
03
Snabb installation av webbplatsen
Helt prefabricerad på fabriken och bultansluten på plats utan våtarbete. Byggeffektiviteten är mer än fördubblad jämfört med traditionella betongkomponenter, vilket förkortar den övergripande projektplanen.
04

C vs. Z-sektioner – vilken ska jag välja?

C-avsnitt
Tyngdpunkt i mitten —enkel slutdetaljering, lämpad för mindre spännvidder, enkla tak, väggbjälkar och inramade öppningar.

Z-avsnitt
Bo & knä tillsammans förkontinuerliga spännvidder— idealisk för stora industritak och långa taksträckor. Styrkan förbättras med kontinuitet i varvet-.
Snabbregel: stort tak → Z; enkla korta spann & väggbågar → C. Fortfarande osäker →skicka din lastning, vi bekräftar.
Så här väljer du: Ett snabbt första-pass
Valet drivs avspännvidd, belastningar och exponering. Denna snabbreferens ger dig en stabil utgångspunkt - vi bekräftar den sista delen, avståndet och beläggningen mot din ritning.
| Ansökan | Typiskt spann | Rekommenderat avsnitt | Avstånd (start) | Beläggning |
|---|---|---|---|---|
| Industri / stort tak | 9 – 12 m+ | Z-sektion, kontinuerligt varv | Tak-beroende | Hot-Dip Z200–Z275 |
| Verkstad / litet tak | 4 – 6 m | C-avsnitt | ≈ 1.5 m | Z120–Z180 |
| Vägglister | Kolumnhöjd | C eller Z avsnitt | Vindbelastningsberoende- | Z180–Z275 |
| Tungt tak / stor lokal | 12 m+ | Z-sektion + stag | Konstruerad | Z275+ eller förmålning |
Snabb väg: ① definiera spännvidd och taktyp → ② kontrollera laster (vind, snö, döda) → ③ välj C eller Z → ④ välj beläggning genom exponering och för-stans till ritning. Skicka oss dessa så bekräftar vi detaljerna med offerten.
Tillämpningar av stålband och lister
Industristålverkstäder:primär sekundär struktur för tak- och väggbeklädnad, stödjande takpaneler och väggplåtar, förbättrar den totala byggnadens styvhet, vindmotstånd och seismisk prestanda.
Stålkonstruktionslager och logistikparker:idealisk för stora-byggnader och öppna-byggnader med lätt struktur och snabb installation för vanliga industriprojekt.
Flygplanshangarer och stora arenor:z-sektionsgarn ger utmärkt strukturell kontinuitet och böjmotstånd för att möta stora-tak och höga vindlastkrav.
Jordbruksstålbyggnader:används i stor utsträckning för gårdsskjul, boskapshus och växthus med pålitlig anti-korrosionsprestanda utomhus.
Solar PV stödstrukturer:c/u stålprofiler fungerar som sekundära stöd- och förstärkningskomponenter för takmonteringssystem för solenergi.
PEB för-konstruerade stålbyggnader:sekundära standardkonstruktionselement för modulär prefabricerad stålkonstruktion med snabb -montering på plats.
Renovering och förstärkning av stålbyggnad:tillämpas i tak- och vägguppgradering, konstruktionsförstärkning och gamla projektrekonstruktioner med anpassade profilstorlekar.

Standardsektionsmått
Vanliga C- och Z-sektionsserier i kall-tillverkning av räfflor/band, med teoretisk vikt per meter som referens. Anpassade djup upp till 300 mm finns tillgängliga.
| Sektion (h × b × c) | Typ | Tjocklek | Vikt (kg/m, ref.) | Typiskt spann |
|---|---|---|---|---|
| C100 × 50 × 20 | C | 2,0 mm | ≈ 3.8 | 4 – 5 m |
| C120 × 50 × 20 | C | 2,0 – 2,5 mm | ≈ 4.1 – 5.1 | 4 – 6 m |
| C140 × 50 × 20 | C | 2,0 – 2,5 mm | ≈ 4.4 – 5.5 | 5 – 6 m |
| C160 × 60 × 20 | C | 2,0 – 2,5 mm | ≈ 5.0 – 6.3 | 6 – 7 m |
| C200 × 70 × 20 | C | 2,0 – 3,0 mm | ≈ 5.3 – 8.0 | 7 – 8 m |
| C250 × 80 × 20 | C | 2,5 – 3,0 mm | ≈ 8.4 – 10.1 | 8 – 9 m |
| Z200 × 70 × 20 | Z | 2,0 – 2,5 mm | ≈ 6.0 – 7.5 | 6 – 8 m |
| Z220 × 75 × 20 | Z | 2,0 – 2,5 mm | ≈ 6.4 – 8.1 | 7 – 9 m |
| Z250 × 80 × 20 | Z | 2,5 – 3,0 mm | ≈ 8.8 – 10.6 | 8 – 10 m |
| Z300 × 90 × 20 | Z | 2,5 – 3,5 mm | ≈ 10.2 – 14.3 | 10 – 12 m |
Obs: vikterna är teoretiska; vi skär varje bit till din ritning med CNC-precision. Anpassade djup, tjocklekar och hålmönster tillgängliga på begäran.

Specifikationer i ett ögonkast
| Parameter | Typiskt intervall / tillval |
|---|---|
| Sektionsdjup | 80 – 300 mm (anpassad) |
| Väggtjocklek | 1,0 – 3,5 mm (beroende på stålplåt-) |
| Stålkvalitet | Q235 / Q345 eller G350 / G450 / G550 ekvivalenter |
| Beläggning | Varm-doppförzinkad (Z120 – Z275+), förmålad / anpassad |
| Tillverkning | CNC skärning-till-längd, för-stansning, hus-stämpling, bockning |
| Standarder | ASTM A653 / EN 10346 / AS/NZS 4600 / GB/T 6723 |
| Kvalitet | SGS/BV tredje-partsinspektion, fullständiga MTC och certifikat |
Obs: Kontakta oss för det fullständiga nedladdningsbara specifikationsbladet och intervalltabeller som matchar din ritning.
Varför välja oss?
Vi levererar C- och Z-profiler av stål tillsammans med tvärstag. Tillgängliga ytfinishar inkluderar varmförzinkning och förgalvanisering. Skräddarsydda tillverkningstjänster såsom skärning till längd, förstansning och förböjning erbjuds efter kundens önskemål. Alla produkter överensstämmer med GB, ASTM, EN, AS/NZS och andra relevanta standarder.
Internationell standardproduktion och kompletta kvalifikationer
Vi producerar tillASTM/EN/AS-NZS/GBoch utbudet fulltMTC materialcertifikat & galvaniseringscertifikat. Tredjeparts-SGS/BV-inspektion stöds för tullklarering.
Hög-tillverkning och enkel installation
Hel-automatisk kallformande-linjer medCNC-klippning-till-längd och för-stansninghåll hål-tolerans under1 mm, matchande ritningar 1-till-1 — installera vid ankomst, ingen omarbetning.
Komplett-anpassningstjänst
Icke-standardsektioner, väggtjocklek, oregelbundna hålmönster ochhöft-strukturergörs per projekt, med snabb provtagning sedan massproduktion.
Professionell full-cykelsupport
Ett-till-teknik- och exportteam:ritningsgranskning, produktionsuppföljning-, container-lastningskontroll, installationsvägledning— med snabb-efterförsäljningssupport.




Ytbehandlingstjänster
Din exponering avgör rätt finish – och vi hanterar hela sortimentet i-hushåll: varm-doppförzinkning (Z120–Z275+), förmålad, plus anpassade zinkkvaliteter på begäran.
| Avsluta alternativ | Riktade på | Resultat |
|---|---|---|
| Pre-galvaniserad / Z120–Z180 | Interiör, torr | Kostnadseffektivt-standardskydd |
| Varm-förzinkad Z200–Z275 | Allmän exteriör | Längre livslängd, lägre underhåll |
| Hög zink-lager Z275+ / förmålad | Kustnära, fuktiga, industriella | Maximal korrosionsbeständighet |
Osäker på vilken finish?Berätta för oss din webbplats och miljö— vi rekommenderar rätt zinklager och levererar galvaniseringscertifikatet.
Vår produktionsprocess

1.Utrullning och utjämning
Galvaniserad eller förmålad stålspiral lindas upp och avjämnas för att garantera en platt, konsekvent remsa innan formning.
2.Kallrulle-formar till sektion
Remsan rullas-till C- eller Z-profilen till din ritning, över 10+ automatiska formningslinjer.
3.CNC-klippning-till-längd och för-stansning
CNC-precisionsskärning och för-förstansning ställer in varje hål – spår-, nit- och bulthål – till ritningen med en tolerans på under 1 mm.
4.Rätning & inspektion
Varje element rätas ut och dimensionskontrolleras mot ritningen innan den går vidare.
5. Ytbehandling / galvanisering
Beläggning appliceras genom exponering – varm-doppförzinkning (Z120–Z275+) eller förmålning – och verifieras med beläggningscertifikatet.
6.Packning och QC-signering-
Slutlig kvalitetskontroll, materialcertifikat och säker packning; varje batch är spårbar och redo för leverans.
Varje steg löper på hel-automatiska kallformningslinjer- med CNC-precision – håltolerans under 1 mm, delar matchar ritningar 1:1.
Kvalitetskontroll för Purlins & Girts
| Kontrollpunkt | Kontrollstandard | Inspektionsmetod |
|---|---|---|
| Råvara | Stålkvalitet och spole per beställning (Q235/Q345 eller G350–G550) | MTC materialcertifikat, batchspårbarhet |
| Sektionsdimension (h, b, läpp) | Inom ritningstolerans — GB/T 6723 / ASTM / EN | Bromsok & mallkontroll vid varje körning |
| Väggtjocklek | 1,0 – 3,5 mm per beställning | Mikrometerprovtagning |
| Klipplängd | Per ritning hålls längdtolerans | CNC-skärning + mät-bandkontroll |
| Hålposition (spår, nit, bult) | < 1 mm from drawing | CNC för-stans + mallverifiering |
| Rakhet & vridning | Inom standardgränsen | Rak-kantkontroll |
| Galvanisering/beläggning | Z120 – Z275+ för att beställa | Beläggnings-tjockleksmätare + certifikat |
| Slutlig kvalitetskontroll och dokument | Batchsign-av | Dokumentgranskning; SGS/BV tredje-part på begäran |

Längd och buntkontroll

Sektionsstorlekskontroll

Väggtjocklekskontroll
Förpackning, transport och ledtid
| Etapp | Vad vi gör | Typisk ledtid |
|---|---|---|
| Produktion | Standard C/Z-sektioner från lagerspiral på automatiserade formningslinjer | 7 – 15 dagar |
| Anpassad produktion | Icke-standardsektioner, för-stansade till ritning, specificerad beläggning | 15 – 25 dagar |
| Förpackning | Stål-bandade buntar på träpallar eller lådor, kantskydd för sjöfrakt | Ingår i produktionen |
| Exportera dokumentation | Packlista, handelsfaktura, MTC och inspektionscertifikat, container-lastningskontroll | Klar vid leverans |
| Frakt & leverans | Sjö / flyg / järnväg efter behov; transitering beror på destinationsporten | ≈ 20 – 40 dagar till sjöss |
Obs: tider är referenser - vi bekräftar exakta datum med din offert. MOQ och bulkvolymer är förhandlingsbara.

Vanliga frågor:
Vad är skillnaden mellan kall-formade och varmvalsade-garn?
Kall-formade räfflor är rullade-av tunn galvaniserad plåt – lättare, mer korrosionsbeständig-och snabbare att installera, vilket gör dem till det ekonomiska valet för sekundära delar. Varmvalsade-sektioner är tyngre och används främst i primär inramning.
Hur installeras och ansluts räfflor och bågar till strukturen?
De är bultade eller fastklämda i huvudramen - räfflor till takbjälkar, bågar till pelarna. Över långa sträckor binder hängstänger fast räfflorna och vind{1}}stag binder gjordarna till ramen. Vi tillhandahåller en installationsguide vid varje leverans.
Hur länge håller galvaniserade räfflor och lister?
Livslängden beror på zinkskiktet och miljön: en Z275+-beläggning fungerar i årtionden i de flesta klimat. Vi tillhandahåller beläggningscertifikatet så att du kan verifiera specifikationen mot dina behov.
Vilken spännvidd och belastning kan dina räfflor bära?
Kapaciteten beror på sektion, avstånd och pålagda belastningar. Vi tillhandahåller verifierade spännvidds-/lastdata som matchar din ritning och dina lokala vind- och snövärden – bekräftat med offerten.
Tillhandahåller du DWG/BIM-ritningar och en formell offert?
Ja. Vi granskar din ritning kostnadsfritt, tillhandahåller DWG/BIM-filer på begäran och ger en specificerad offert som täcker specifikation, förpackning och frakt.
Kan jag beställa en liten provkvantitet före en massbeställning?
Absolut – provbeställningar är välkomna så att du kan godkänna kvalitet och installation först. Vi skalar sedan till massproduktion med stabil ledtid.
Exporterar du över hela världen och vilka Incoterms stöder du?
Vi exporterar till de flesta globala marknader och stödjer FOB, CIF och CFR, med DDP tillgänglig på begäran. Varje container kontrolleras före lastning.
Lämpar du dig för kustnära, seismiska områden eller områden med hög-vind?
Ja. För kustområden rekommenderar vi ett högre zinklager, och för vind-/seismiska zoner designar vi ytterligare stöd och varvkontinuitet – berätta var du befinner dig så anpassar vi utbudet.
Som en av de mest professionella tillverkarna och leverantörerna av armband och remmar i Kina har vi världsledande-produktionsutrustning och stark tillverkningskapacitet. Du kan vara säker på att köpa skräddarsydda räfflor till konkurrenskraftiga priser från vår fabrik. För offert, kontakta oss nu.
Galvaniserade Z-stålbalkar för industriellt byggande, Robust ståltakbalk, Höghållfasta galvaniserade stålbalkar
